SÖ augustiträff i Stockholm

Tid: 
lör, 2012-08-11 13:00
Plats: 
Skarpskyttegatan, Tantolunden, Södermalm

Observera tiden - denna gång börjar vi redan klockan 13!
Samling utanför Tantos minigolf, söder om korsningen Hornsgatan/Lignagatan på Södermalm. Närmare vattnet än kartan visar, under "stora trädet".
Ta med egen picknick, öl och tilltugg! Anders Holmskär har också material till en liten ölprovning.
Ta också gärna med lite leksinne, det kan bli tal om brännboll eller minigolf eller... Vi hoppas på vackert väder, men har en reservplan i bakfickan som kommer att meddelas på denna sida om SMHI varnar för tristare väder.

Kommentarer

En sådan tur att vår årliga ölpicknick flyttades från juni till augusti! Andra lördagen i juni var det nämligen kallt och regnigt, medan vi nu i augusti kunde njuta av både sol och värme.

Några av deltagarna på Picknicken den 120811Tolv personer vågade sig tvärs igenom Kniv-Söder ner till Tanto, och satte sig i skuggan av ett träd. Några oinbjudna gäster dök också upp, nämligen ett okänt antal getingar som bjöds på en skvätt cider i en mugg en bit bort. För oss utan getingmidja blev det istället provning av röd och grön Berliner Weiẞe som Anders Holmskär och Gunnar H hade tagit med sig. Den fanns färdigblandad på flaska med hallonsmak och med myskmadra (Waldmeister på tyska). Sedan trollade Anders lite och blandade Weihenstephaner Hefe med en grön dekokt (Getränkesirup) och vips fanns det lite mer Berliner Weiẞe med myskmadrasmak.

Hallondrickan var hiskligt röd och smakade och luktade verkligen mycket hallon. Den var mycket lättdrucken och läskande, kanske lite i sötaste laget, mera läskedryck än öl. Berliner Weiẞe Waldmeister/myskmadra var hiskligt grön och luktade och smakade pistage (tyckte jag). Den var lite väl söt. Anders’ blandning med Getränkesirup var bättre. Ingen av dem kan jag dock tänka mig att man vill dricka mycket av eller många gånger. Men ändå gör uppenbarligen berlinarna det?

Picknick i Tantolunden 120811Efter dessa märkliga drycker plockade alla fram egna godsaker ur kassar och kylväskor. En hel del av ölen var så vällagrade att ”Bäst före”-datumet gått ut för länge sedan. Julöl, påsköl, skördeöl, porter och klosteröl blandades om varandra och alla bjöd frikostigt runt till övriga deltagare. Mycket var gott, vad sägs till exempel om: Nils Oscar Julöl 2008, 101 Oktan 2007, Hantverksbryggeriets Munken – från nästan förhistorisk tid, Slottskällans Kloster 2006, Ommegang, Hornbeer Easter Ale, Harvest Ale, Slottskällans Zeven, Ryeking från Amager, Okocim Porter och den mjuka och fylliga polska portern Kormoran Porter Warmiński? Mums, säger jag!

Till alla dessa öl åts det även sallad, blå- och vitmögelostar, nötter, godis och till och med kräftor. Som alltid var det trevligt att råkas och att prova olika öl. Men till slut måste vi dra oss hemåt var och en till sig – till fots, med buss, tunnelbana, cykel och...surfbräda (!).

Cecilia Hansson