EBCU-möte november 2009 i Liverpool
Långhelgen den 5-8/11 representerade jag, Thomas Nilsson, Svenska Ölfrämjandet på EBCU-mötet i Liverpool. Som vanligt på dessa mötet hade värdarna, Mersey-kretsen i Camra, verkligen lagt ner ett stort jobb på att vi skulle trivas. Liverpool är en stad som har många Real Ale pubar. En del av dessa har funnits länge och har därför även ett kulturhistoriskt värde som de ömt vårdar.
Flera tackade Rick och de övriga som höll i mötet i våras i Göteborg för att det var väldigt trevligt och väl genomfört! 
Noteringarna nedan är direkt från mina egna noteringar. Det kan finnas små fel insmugna som visar sig när det protokollet kommer. Det gäller speciellt för lördagens officiella möte. Dessutom är det ibland bara stolpar. Fråga gärna mig om ni vill veta mer.
Själva mötet hölls på den väldigt trevliga puben "The Philharmonics". Den är känd för sin klassisistiska stil och sitt sortiment av Real Ale så klart. Kommer ni till Liverpool måste ni helt enkelt besöka den!
![]()
Fredag 6/11
Hela fredagen den 6/11 ägnades åt olika presentationer och seminarier. Jag har summerat de olika punkter nedan.
- Hur Camra marknadsför sig. (John Cottrell & Mike Benner)
- Camra har en grupp personer som har i uppgifta att titta på hur de marknadsför sig och hur de behåller/ värvar medlemmar. Följande är ett axplock av de idéer och saker de gör:
- Rabattkuponger på Wetherspoon pubar. Totalt £20 = 40 * 50p uppdelat på fyra gånger om året. Allt för att det inte skall anses uppmana till drickande.
- De ger ut en speciell tidning ”Beer” som säljs på WHS (5 nummer hitintills)
- Det har visat sig att på festivaler är öl viktigare än medlemskap. Detta vill man ändra.
- Direct-Debit, alltså autogirobetalningar. Fungerar bra för Camra. Det blir tyvärr för dyrt för SÖ.
- Camra deltar i många olika festivaler. Alltså inte bara ölfestivaler. Kan vara mat mm. Då kör de reklam men även provningar (=sessioner som de säljer biljetter till)
- Påminner minst 3 gånger innan de tar bort en medlem.
De ser 3 viktiga punkter att jobba med i Camra:
- Medlemsvärvning
- Bibehålla medlemmarna
- Engagera medlemmarna
Anledningen till att de vill / behöver behålla sina medlemmar är:
- Fortlöpande inkomster
- Öka i storlek
- Få en stabil förening
Om man startar en organisation med ett mål kommer man att tappa medlemmar när målet är uppnått. Man behöver alltså hela tiden nya aktiva mål att jobba mot.
Camra startades inte av “beerGeeks”. De första var journalister! De kunde alltså hur man får ut ett budskap.
Förslag till angrepsplan: Vad har vi gjort de senaste fyra åren? Vad har funkat och vad har inte funkat? Titta sedan 4 år framåt?
- Ölprovning för damer (Melissa Cole)
-
Melissa Cole gav en trevlig presentation av sina erfarenheter av att hålla ölprovningar för damer. Hennes slutsatser kan sammanfattas i följande:
- Glöm vanliga lager!
- Prova Mat och öl ihop! Små kanapéer går jättebra!
- Stout, porter, golden ale, mild, barley wine är bra öl att starta med.
- Prata inte om maltighet och humle. Berätta en historia typ den om IPA eller Russian Imperial Stout.
- Fråga vad för vin de dricker. Föreslå öl utgående från det.
- Left Hand utan för Denver kör en jättepopulär ölprovning för damer. Man har behövt utöka antalet träffar flera gånger.
- European Beer Party (Robert Humphries)
- Återstartande av ”Beer Club” i EU.
Vi kan få information om vilka Svenska MEP som gått med i Beer Club.
I Göteborg blev vi tillfrågade om hur vi ser på sprit / vin / öl skatten. Finland ligger närmast balans vad det gäller skatt. I England har ölförsäljningen gått ner.
De tittar inte på landets skatt utan ”European Framework”. Minimum nivå för vin är 0 procent. För öl är den positiv. Beer is 2.5 times more expensive to produce than spirits!
Bara Sverige har en skala med ingen skatt under 2.8% abv.
- Beer styles (Jos Brouwer)
- EBCU har genom Jos har gjort en lista på olika öltyper. Den är ej komplett utan Jos behöver mer info.
- Number of breweries (Jos Brouwer)
- Vi har olika definitioner i olika länder.
I exvis Schweiz är hembryggare tvingande att registrera sig om de distribuerar ölen utan för familjen.
Det viktiga kom vi fram till är att konsumenten vet var ölet är bryggt.
- Irish Brewers (John & Shane)
Det finns 8 independent Breweries på Irland och 3 på Nordirland. Varför det är så beror på Guinness lumpna sätt att hantera de pubar som har försökt sälja annan öl. (Hot, hot om att dra in stöd mm)
Det finns en lista på http://irishcraftbrewer.com där man kan hitta deras öl. Just nu finns 114 ställen av totalt 10000 (?).
Lördag 7/11
På lördagen avhöll det officiella EBCU mötet med val av ledamöter till det kommande årets styrelse.
- Val av styrelse för 2010
- Valet utföll så här:
Ordförande:
Terry Lock, CAMRAVise ordföranden:
Jos Brouwer, Pint
Laurent Mousson, OberoendeKassör
John Cryne, CAMRALedamot utan portfölj
Carl Kins, Zythos
- EBCU ekonomi
- Budeten godkändes.
150 € + 10c per medlem
Fakturan kommer att skickas ut i början av januari.
- EU legislation
- Inom EU vill man justera till minimum skatten på öl. Det pekar åt en höjning av den. Det kommer troligen inte att påverka skatten i Sverige så mycket eftersom vi redan har en hög skatt. Man vill även göra skatten mer lika mellan sprit och öl (och vin). Det kommer att göra att öl blir dyrare jämfört med sprit. Det riskerar att öka spritförsäljningen på bekostnad av öl.
- EBCU reception
-
Mottagningen är flyttad till den 17/11, kl. 18.00.
Från kl. 17.00 (ev. 16.30) vill man ha hjälp.
Årets teman:
- Excise duty (=skatt)
- Ursprungsmärkning på öl (Det finns många olika sorters bryggerier: lego, etikettöl, marknadsbolag)
- Lokalproducerad öl
- Samma status som övriga drycker.
- European Brewers
-
Guinness har genom sina metoder i Irland tagit över hela marknaden och dominerar genom ”lobby” och inflytande marknaden på Irland. Det är pga detta oerhört svårt för mikrobryggerier att etablera sig där.
Scottish & Newcastle kommer att byta namn till Heineken UK.
80% av ölen i UK bryggs av Heineken, Carlsberg, InBEV & Coors.Heineken köper upp och stänger många bryggerier över hela Europa.
- Trademarks / Tradenames
- Vi fick en genomgång av Laurent hur det här med varumärken mm fungerar. Detta eftersom vissa stora bryggerier har dragit mindre tillverkare inför rätta eller försökt använda väl inarbetade namn i sin marknadsföring.
- Website
- Theo håller på att bygga upp websidan. Han kommer även att flytta Yahoogruppen dit eftersom den har för stora begränsningar.
- Nya och potentiella medlemmar
-
Irelands representanter som pratade igår är ingen direkt konsumentgrupp. De är en sammanslutning av bryggare, hembryggare och folk som vill ha annan öl än öl från de två stora.
Estland: SÖ och Finland checkar läget via de kontakter som finns.
Tyskland: Fortfarande oklart läge.
Generellt finns det nog länder som det visserligen händer saker i men det är ofta mikrobryggare som drar igång. De representerar inte konsumenterna och passar därför inte in i EBCU:s profil.
- Rapporter
- ATPUB har enorma problem. Framtiden för dem är oklar.
ABO har omorganiserat sig. Det finns nu en ABO Schweiz som är en sammanslutning av olika lokala grupper.
SPP har ekonomiska problem. 8 € per år är för mycket för många personer. Provar på att finansiera sig med hjälp av ”Czech beer tours”. Resorna är tänkta att besöka mikrobryggerier och även ha med kulturella inslag. För mer info se http://czech-beer-tours.eu .
- Nästa möte
-
23-24/4-2009 i Lintz är egentligen ingen bra dag eftersom det kolliderar med ”BierIG Brewery Award”. Trots detta ser det ut att bli dessa dagar eftersom de passar flertalet delegater.
Temat är tänkt att bli ingredienser i öl. På agendan står även ett besök på ett av de äldsta bryggerierna i området med 5000 hl/år.
- Höst 2010: Schweiz
- Vår 2011: Finland?
- Höst 2001: Polen?
![]()
Slutligen fick vi en trevlig genomgång av Liverpool och dess ölhistoria av två lokala medlemmar, Martin Powel & Dave Cunningham, inför kvällens pubrunda.
Camra har 1000 medlemmar i Liverpool-”branchen”. Ordnar många olika aktiviteter typ Liverpool ölfestival: Till 2009 års festival såldes 3500 biljetter slut på 65 minuter! Det är för övrigt den enda ölfestivalen som hålls i en katedral...
- Läst 884 gånger
