SBs dryckesprovningar?

Hoj!
Är det någon som testat Systembolagets Dryckesprovningar?
http://systembolaget.se/TjansterEvenemang/Dryckesprovningar/
Danderyd och Luleå har t.ex. idag en provning "Belgisk öl, 250 kr" (med en plats kvar i Danderyd och 15 i Luleå). Sundbyberg har idag en "Ameríkanska mikrobryggerier, 300 kr" (med 6 platser kvar). Samma SB har även onsdagen den 11 februari "Öl från vitt till svart, 250 kr".
Verkar som provningarna inte bara är som det står i PDFen på SBs sida utan det finns olika på olika bolag (som inte är med i PDFen).
SB på Regeringsgatan 44 i Stockholm har ett rejält schema men bara en med öl, fast de har satt sig på en hög häst:
Onsdagen den 4 mars Världens bästa öl!, 400 kr
Visby: Onsdagen den 12 november Öl - Svenska mikrobryggerier, 250 kr (med 10 platser kvar).
Falun: Tisdagen den 18 november Världens öl, 250 kr (8 lediga platser).
Örebro: Tisdagen den 17 mars Lär dig prova öl, 250 kr (med 24 platser kvar).
Detta Diskussionsämne är för gammalt för att kommentera.
- Läst 884 gånger

Var på provningen i
Var på provningen i Sundbyberg ikväll, trevlig tillställning.
10 olika öl fick vi prova och analysera, när vi var färdiga gick vi igenom vad vi tyckte om doften, smaken m.m.
Dessa öl provades:
Budweiser (referensöl)
Carrabassett Pale Ale
Hvedegoop (vi drack de två sista flaskorna)
Le Merle Belgian Style Saison
Sierra Nevada Anniversary 2008
Old Guardian Barley Wine 2008
Three Philosophers
Old Stock Ale 2008
Brother Thelonious
Old Rasputin Stout
Och hur tyckte du att Old
Och hur tyckte du att Old Guardian Barley Wine 2008 smakade??? Var den god?
/Uffe
Öl är kultur
www.karlstromsmalt.se
http://gronahuset.wordpress.com/
Öl är kultur
www.karlstromsmalt.se
http://gronahuset.wordpress.com/
Den var mycket god, rejält
Den var mycket god, rejält besk med friska toner av bla grape och frukt. Ett elegant öl som säkert blir bättre med tiden.
Carrabassett Pale
Carrabassett Pale Ale....
Jag gjorde en sökning på Carrabassett Pale Ale.
http://www.systembolaget.se/SokDrycker/VarFinnsVaranExternt....
Någon som vet om man verkligen kan gå in och köpa några i Sundbyberg eller om den bara finns i lagret för just provningar?
Min erfarenhet är att det
Min erfarenhet är att det fungerar olika i olika butiker. Det bästa är nog att ringa dit och fråga helt enkelt.
Apropå det, så har det hänt mig några gånger att de blev förvånade och undrade hur jag kunde veta att ett visst restparti fanns hos dem. Antagligen har de flesta anställda ingen aning om att vi kan se det på deras webbsida med hjälp av lite trixande. Jag vet inte, men någonting säjer mig att skulle det bli allmänt känt, så finns en risk att deras webbansvariga ser det som ett säkerhetshål och plockar bort den här möjligheten. Så jag gav faktiskt ett undvikande svar.
/H.
Som du säger så kan det
Som du säger så kan det nog vara en risk att "väcka den björn dom sover". Det är kanske bättre att fråga rent generellt om de har något ute på lagret, utan att gå in på specifika varor?
Hur gör man en sådan
Hur gör man en sådan sökning?
Med vänliga hälsningar, Fredrik
Carlsberg straight from hell.
Fredrik, kolla
Fredrik, kolla här:
http://www.svenskaolframjandet.se/node/2393#comment-4702
/H.
Måste säga att jag blev
Måste säga att jag blev överraskad över hur pass bra prövningssortiment de körde med! Trodde att det skulle bli bra mycket tråkigare sorter! Stor eloge till Systemet.
_______________________
Good morning Beer lovers
En blogg om skvaller och nyheter inom ölvärlden