Siten använder kakor!

Månadsmöte / Stockholm

Tid/Plats
Tid: 
lör, 2009-01-10 15:00 - 18:00
Plats: 
Mackinlay's Inn, Fleminggatan 85, m.fl.

Mackinlay's öppnar numera tidigare på lördagar. Därför samlas vi vid den vanliga tiden, 1500.
Vi har där cirka en timme på oss för att försöka komma i form för en vinterpromenad till ett spännande ölprovningsställe. Temat är öl från ett snart 960-årigt klosterbryggeri - det ni!

Javascript is required to view this map.

Kommentarer

Januaris joggingrunda

Stockholms ölår inleddes längst in på MacKinley’s Inn på Fleminggatan på Kungsholmen. Efter ombyggnad finns det nu ett lite större chambre separée än tidigare och dit in hittade tjugo glada stockholmare (varav så mycket som fyra damer!) för att ta sats inför månadens joggningspass. Gunnar H. hälsade oss välkomna, och medan vi läskade oss med några öl berättade Thomas Nilsson om det senaste på styrelsefronten. Allting flyter på. Några i styrelsen har varit i kontakt med folk på Systembolaget igen. Vi får se vad det blir av det. I årets första nummer av ”Bolaget” ska det för övrigt finnas med en länk till bryggerilistan på vår hemsida.Till årsmötet i mars är det ingen som har kommit in med några motioner. ”Det är bara på månadsmötena vi motionerar”, kommenterade Gunnar.Ler

Sedan var det dags för månadens konditionsträning. Vi gick raskt men försiktigt på snöslaskiga och hala trottoarer några kvarter bort till Löwenbräu vid västra änden av Fridhemsplan. Där blev det provning av två ljusa och två mörka öl från Tysklands äldsta klosterbryggeri Weltenburg:
1. Weltenburger Kloster, anno 1050, 5,5%, en vörtdoftande ljus lager med lite inslag av pappersmassa.
2. Weltenburger Pils, 4,9%, som namnet säger en pils. När den hälldes upp var den först grumlig som ett veteöl, men när den lugnade sig lite blev den klar och mycket ljus. Lite söt och syrlig smak.
3. Weltenburger Kloster Barock Dunkel, 4,7%, luktade lite söt salubrin. Den annonseras som ”världens äldsta dunkel”.
4. Weltenburger Kloster dunkler Doppelbock, 6,9% på flaskan och 7,2% på menyn. Karamellig och fruktig doft och smak. Mums för ölfrämjare.
På Löwenbräu satt vi i ett rum med en del inredning kvar från Löwenbräus tidigare adress på Jakobsgatan nere i Klarakvarteren. På väggarna fanns det mycket att titta på, bl.a. teckningar på gamla stamgäster – den tidens kändisar och tidningsfolk.
Nästa månad har vi ett på stället tänj- och sträckmöte på Akkurat, så att våra januarifotblåsor hinner läka ut.

Cecilia Hansson

Kommentarvisningsalternativ

Ange ditt önskade sätt att visa kommentarerna och klicka på "Spara" för att verkställa dina ändringar.