Siten använder kakor!

Nyheter på Systembolaget den 1 augusti

Systembolagets logga Efter sommaruppehållet är det dags för några nya öl. De är bara fem, men går inte av för hackor.

Ale

  • Hercules Double IPA Nr 11547 6 tusen flaskor 37:-/flaska på 35,5 cl
    Äntligen en amerikansk dubbel-IPA på Systembolaget. Ett måste för humlehuvuden. Alkoholen är 9,1 % och beskan 85 IBU. Den har fått en mängd priser.
  • Oppigårds Late Summer Ale Nr 1432 32 tusen flaskor 22:90/½-liter.
    Den här har förekommit som Early Summer Ale. Cascade och Chinook dominerar. 15 % vetemalt och en del mörkare malt.
  • Gale's Prize Old Ale Nr 11576 5 tusen flaskor 29:90/½-liter.
    Ett världsberömt öl. Det ska bli mycket intressant att se hur det har klarat flytten till London. Om ingenting har förändrats är humlen Fuggles från Worcestershire och East Kent Goldings. Malten är pale ale och svartmalt. Dessutom används 10 % socker. Färgen är 90 och beskan 53. Ölet föreslås lagras minst fem år. Efter lagring får ölen en klar cognacston.
  • Cantillon Gueze Nr 11569 två tusen flaskor 54:40/37,5 cl
    Måste jag berätta om den här?
  • Lindemans Kriek Cuvée René 2007 Nr 11560 tre tusen flaskor 68:30/75 cl
    Samma sak med den här. Ett måste!

Lars Bergvall

Kommentarer

Cantillon Gueze Nr 11569

Lite trist att det blivit fel hos systembolaget angående Guezen... Den kommer först den 15:e augusti med lite annat mums.

Mitt-i-månaden släppet:
http://www.systembolaget.se/NR/rdonlyres/2CF6B6F7-9ECF-4520-...

Klippt från Stene på Akkurats info-mail

Thomas Nilssons avatar


Missa inte lanseringarna av div. Cantillon-öl på bolaget i sommar och höst.
Men notera att det blivit lite leveransknas så att 37,5cl Gueuzen som skall finnas 1 augusti förmodligen blir försenad….
Den Gueuzen som dyker upp innehåller en del Lambic som är torrhumlad med Amarillo.
Jean hade en idé om att göra en Cantillon goes IPA med en torrhumlad Cuvée men han var inte helt nöjd med resultatet.
Följaktligen så blandar han ut denna lambic i den vanliga Gueuzen. Hur mycket det påverkar smaken vet jag inte men det märker vi väl.

Hoppas att Stene inte har något emot att jag klipper in det. Vill ni fortsättningsvis prenumerera på hans nyhetsblad kan ni göra det på Akkurats hemsida!

--
Thomas Nilsson

--
Thomas Nilsson
Webmaster

Intressant, kan nog bli en

Intressant, kan nog bli en prenumeration faktiskt... (man kan ju aldrig få nog med ölnyheter) Blink

Kanske sa för mycket med att den dyker upp den 15:e. Lät så på personalen på bolaget men är inte hundra...

Nu är det i alla fall dags för Cantillon Grand Cru Bruocsella och lite färska räkor, snittar och annat trevligt!

Cantillon Gueze på 37,5 cl

Cantillon Gueze på 37,5 cl flaska är försenad och dyker upp på ett 30-tal Systembolag från och med måndag (till och börja med på de Systembolag som finns listade på Systembolagets hemsida som vinkällare eller "Följande butiker lagerför de flesta (men inte alla) nyheter" ). Detta pga problem med den första sändningen flaskor. 15/8 kommer Cantillon Gueze på 75 cl flaska. Kan starkt rekommendera Akkurats nyhetsbrev.

augustinyheter

Hercules Double IPA var riktigt schysst men jag tyckte inte om Gales Prize Old Ale. Den var alldeles för söt.

Var på systemet i Sisjön

Var på systemet i Sisjön och när jag tittade i hyllan stod det bara en Hercules Double IPA kvar! Frågade om de hade några fler på lagret och de hade en låda kvar! Så snart är den slut! Köpte även en Gale's Prize Old Ale.

/peter

Prize Old Ale

rickgordons avatar

Vill gärna dela med mig av egna erfarenheter av Prize Old Ale, som smakat underbart färsk under många år, smakat underbart lagrad alla möjliga årgångar tillbaka till 90 kanske.

Årets utgåva smakade mycket sött, kvalmigt och sliskig gammal utgången billig chocklad och saknade de där vinösa tonerna som även de färska hade fram till 05.

Prize Old Ale

Drack den ikväll och tyckte den hade kvaliteer nånstans där bak. tyckte den var sur och omogen men kommer förmodligen att köpa 10 till för lagring. Tror ni inte den kan utvecklas bra på 5-6 år?

Söt??? Snarare sur

Jag öppnade en Prize old Ale som snarare smakade i närheten av Kriek än Old Ale. Givetvis borde jag ha öppnat en till men jag orkade inte det. Det får bli imorgon kväll istället. Jag ville inte chansa en gång till efter att ha bjudit frun på Oppigårds Late Summer Ale som jag nästan från början visste att hon inte skulle uppskatta eftersom hon inte gillar allt för beska öl med mycket vegetativa dofter. Och sedan en sur Old Ale...
Som säkert kort öppnade jag istället en Fullers ESB, den gillades av alla vakna i familjen. (Även lilleman hade sloknat då)

/Uffe

Öl är kultur
www.karlstromsmalt.se

Kommentarvisningsalternativ

Ange ditt önskade sätt att visa kommentarerna och klicka på "Spara" för att verkställa dina ändringar.